Четверг, 18.07.2019, 00:24
Приветствую Вас Гость | RSS

МБОУ"ЕдейскаяСОШ им.З.П.Саввина МО"Намский улус...

Меню сайта
Олимпиады
Организации
Новости школы
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Методика преподавания якутского языка и литературы

Методика преподавания якутского языка и литературы

Дьяконова Надежда Константиновна

Береляхская ООШ Аллаиховского улуса

«Ильмень куелгэ буолбут кыргыЬыы» 7 кылааска тереебут литература5а кылаас таЬынан аа5ыы уруога.

Макарова Матрена Павловна

Амгино-Нахаринская СОШ им. П.И.Яковлева Амгинский улус

«Күннүк Уурастыырап А.С.Пушкинныын алтыhыыта» 10 кылаас

Павлова Пелагея Дмитриевна

Хатын-Арынская СОШ им.И.Е.Винокурова Намский улус

Икки тыл-кетер кынатын. 7 класс

Потапова Лидия Николаевна

Табалахская СОШ Верхоянский район

Литература баар – бараммат баай, 7 класс

Шелковникова Нюргуяна Валерьевна

Тюбинская СОШ им. М.Е. Охлопковой Намский улус

 “Чооруона уонна билиҥҥи кэм оҕото”. Иван Герасимович Иванов – Уйбаан Нуолур «Саллаат оҕото Чооруона» кэпсээнигэр диспут уруок. 5 кылаас

Аммосова Анна Юрьевна

III Мальжагарская ООШ  имени И.А.Федорова Хангаласский улус

Кылаас таһынан аађыы “Остуоруйа алыптаах дойдутугар...” 5 кылаас

Аргунова Марианна Васильевна

2Хомустахская СОШ им. Е.П.Сивцева Намский улус

«Саха уонна аангылыйа тылларыгар туьулуу, диалог кестуутэ», 5 класс.

Мандарова Матрена Васильевна

Баягинская СОШ Таттинский улус

«Аат тылы бил, туһан»  6 класс

Белолюбская Куннэй Спиридоновна

Наяхинская СОШ Усть-Алданский улус

Этии. Этии тиибэ 9 кылаас.

Борисова Саргылана Дмитриевна

Батамайская ООШ Кобяйский улус

«Лирика А.В.Кривошапкина»

Бочурова Августина Гаврильевна

Хара-Алданская СОШ им.Г.В.Егорова Таттинский улус

Суорун Омоллоон – Саха саарына. 5,6, 7 кылаастар.

Бурнашева Любомира Александровна

Верхневилюйская СОШ№2 им.М.Т.Егорова Верхневилюйский улус

Фронтовик суруйааччы –Тимофей Сметанин. 5 кылаас.

Васильев Афанасий Спиридонович

Танаринская СОШ Кобяйского улуса

Саха былыргы олоҕо уонна билиҥҥи кэм. Далан “Тулаайах оҕо” айымньытынан. 9 кылаас

Васильева Евдокия Николаевна

Мукучинская гимназия Кобяйский улус

Силлабическай хоһоону ырытыы, 7 кылаас

Васильева Сардаана Иннокентьевна

Куокуйская СОШ  Кобяйский улус

“Иван Петров хоһоонноругар тэҥнэбилгэ сыһыаты туттуута» 7 класс

Афанасьева Айталина Васильевна

Вилюйская гимназия

Саха киһитэ сайдар, улаатар кэрдиис кэмэ, 6 класс. Олох устун сиэттиспитинэн 7 класс

Винокурова Саргылана Евгеньевна, Данилова Татьяна Ивановна

Момская СОШ Момский район

«Хотугу Хоhуун» (Байанай ыйыгар аналлаах уруок) 7 кылаас уолаттарыгар аналлаах

Горохова Сардана Михайловна

Боронукская СОШ Верхоянский район

С.А.Саввин – Күн Дьирибинэ «Тураахтаах Күүдээх», 6 кылаас

Григорьев Александр Афанасьевич, Ноговицына Елена Прокопьевна

Арылахская СОШ им.Леонида Попова Сунтарский улус

Саныыбын төрөөбүт алааспын, музыка уонна саха литературатын силлиспит дьарыга 8 кылаас.

Никифорова Любовь Семеновна, Николаева Варвара Егоровна

Арылахская СОШ им.Леонида Попова Сунтарский улус

 «Сахалыы уста кээмэйэ» математика уонна саха литературатын силлиспит дьарыга 6 кылаас.

Григорьева Александра  Яковлевна

Вилюйская гимназия Вилюйский улус

... Кини миэнэ – барҕа баайым,  кини миэнэ – мин дьолум...  8-с кылаас

Иванова Альбина Семеновна

1 Кюлетская СОШ, Вилюйский улус

«Саха буойуҥҥа» (И.Д.Винокуров- Ча5ыл5ан поэзиятыгар тирэ5ирэн тылы сайыннарыы уруога) 8 кылаас

Иванова Мира Владимировна

Орто-Нахаринская СОШ Ленского района

1.Дьиҥнээх до5ор диэн кимий? (Күн Дьирибинэ «Тураахтаах күүдээх» үгэтинэн) 6 кылаас. 2.Литература дьикти куйаарын устун айан. 5 кылаас

Иванова Мария Андреевна

Сордоннохская СОШ им.Т.И.Скрыбыкиной Оймяконский улус

Айар улэ умсул5ана. “Умна быhыытыйбыт тыллары хоhоон кэккэтигэр киллэрии”(Методист быhыытынан холонуу)

Корнилова Екатерина Ивановна

Мукучинская гимназия Кобяйского улуса

П.А.Ойуунускай «Улуу Кудаӊса» сэһэнин ырытыы. 9 класс

Кривошапкина Татьяна Ионовна

Бярийинская СОШ  Усть-Алданский улус

Киhи  сыаннастара,  11 кылаас

Неустроева Акулина Герасимовна

Алтанская СОШ Амгинский улус

Урок-путешествие “Поездка в город Якутск” 6 класс

Николаева Айталина Константиновна

Момская СОШ, Момский район

«Үөрэх баар – бараммат баай» (Суорун Омоллоон «Харанаҕа тыкпыт сырдык» айымньытыгар түмүктүүр уруок) 5 кыл.

Новгородова Матрена Дмитриевна

Бетюнская СОШ им. Е.С.Сивцева-Таллан Бюрэ Намский улус

«Саха саллаатыгар сурук» (5 кылаас)

Красноперова Надежда Анатольевна

СОШ №36 г.Томмот, Алданский улус

Какой ты северный олень? 6 класс

Павлова Надежда Валерьевна

Намская СОШ №1 им. И.С.Гаврильева Намский улус

Олонхо «Ньургун  Боотур Стремительный» в произведениях искусства, 10 класс

Пестерева Татьяна Михайловна

Чурапчинская СОШ им. С.А.Новгородова, Чурапчинский улус

1.Саха тыла «Да5ааьын ааты санарар сана5а туттуу» 6кылаас.  2.Саха литературата «Уоруу – сор суола» ( Суорун Омоллоон  «Чуечээски» кэпсээниттэн) 6 кылаас

Петрова Анна Ивановна

1 Кюлетская СОШ, Вилюйский улус

«Этии тутаах уонна ойо5ос чилиэннэрэ», 5 кылаас

Платонова Сардана Дмитриевна

Чурапчинская СОШ им. И.М.Павлова, Чурапчинский улус

Дьиктилээх баай кылаат- норуот остуоруйалара, 5 класс

Попова Аэлита Михайловна

Намская улусная гимназия им. Н.С.Охлопкова, Намский улус

“Моим стихам, написанным так рано..” , 9 класс

Саввинова Зоя Тарасовна

Кутанинская СОШ им.А.А.Иванова-Кюндэ Сунтарский улус

Тыл састааба. Тыл олоҕун уонна сыһыарыытын өйдөбүлэ. 5 класс

Садовникова Марианна Ивановна

Урасалахская СОШ, Абыйский улус

А.Е.Кулаковскай – Өксөкүлээх Өлөксөй «Өрүс бэлэхтэрэ» поэмата 9 кыл.

Самсонова Светлана Николаевна

Танаринская СОШ Кобяйского улуса

«Ийэ тыл баайа – талыма» (Н.А. Лугинов «Нуоралдьыма чараңар» айымньытынан) 6 кыл.

Самсонова Туйаара Прокопьевна

III Мальжагарская ООШ  имени И.А.Федорова Хангаласский улус

“Омоним уонна элбэх суолталаах тыллар”, 5 класс

Слободчикова Тамара Егоровна

Майинский лицей, Мегино Кангаласский улус

Т.Е.Сметанин. Күөрэгэй

Спиридонова Татьяна Николаевна

Тамалаканская СОШ Верхневилюйский улус

Н.А.Габышев «Анфиса», 11 класс. Н.А.Габышев «Төрөөбүт буор”, 8 класс

Степанова Наталия Васильевна

Сунтарская гимназия Сунтарский улус

«Үтүө санааң- көтөр кынатың», 6 класс

Стручкова Анна Петровна

Туматская СОШ, Усть-Янский р-н

«Түүл» 8 кылаас

Сысолятина Алена Витальевна

Едейская СОШ им. З.П.Саввина Намский улус

"Смысл названия рассказа А.И.Софронова "Дьуьун кубулуйумтуо"

Титова Любовь Сергеевна

Тюбяй Жарханская СОШ им. С.А.Зверева Сунтарский улус

Поэзия чаҕылхай сулуһа,  11 кылаас

Антипина Сарра Валентиновна

Красноручейская ООШ Хангаласский улус

Г.В.Ксенофонтов – саха норуотун чулуу уола.

Яковлева Айталина Афанасьевна, Гуляева Алена Афанасьевна

Мастахская СОШ Кобяйский улус

Т.А. Степанов – «певец олонхо» 11 кл

Артемьева Февронья Федоровна

Амгинская СОШ №1 имени В.Г. Короленко Амгинский улус

Тохсунньу – Танха ыйа , 5 класс

Ядреева Мирабела Ивановна

1 Хомустахская СОШ им. Д.Ф.Алексеева Намского улуса

"Этии. Судургу этии»,  5 класс

Кугданова Анна Петровна

Орто-Нахаринская СОШ Ленского улус

"Куерэгэйдиин керсуьуу" (П. Тобуруокап ырыа буолбут хоьооннорунан)

Вход на сайт
История школы
Библиотека
Деятельность
Форум
Часы

Copyright MyCorp © 2019
Бесплатный конструктор сайтов - uCoz